Když králíček stůně
Zachování zdraví
Zakrslí králíci jsou od přírody odolní, nenároční a statní. Při odpovídajícím způsobu chovu a dobré péči onemocní zdravé, dědičné nezatížené zvíře jen zřídka. K zachování jeho zdraví můžete přispět, postaráte-li se o čistotu, suchou a správně umístěnou klec, dbáte-li pravidel správného krmení a dopřejete zakrslému králíkovi dostatečný výběh. Nezapomínejte mu také prokazovat dostatek porozumnění a zájmu.
Ještě starostlivěji musíte o svého trpaslíčka pečovat v době, kdy díky tělesné zátěži poklesne jeho odolnost.
Stává se to:
- u mladých zvířat, která přecházejí z mateřského mléka na pevnou stravu
- u březích nebo kojících samic
- při nenadálých změnách klimatu nebo kolísání teplot, kterým se králík nedovade tak rychle přizpůsobit
První známky onemocnění
Zabýváte-li se svým zakrslým králíkem pravidelně, povšimnete si změny jeho chování a vzhledu ihned. Pokud veseele nepřihopká ke dvířkům klece, přinášíte-li mu krmení, ale neúčastně dřepí v rohu se svěšenýma ušima, kalnýma očima a ztrnulým pohledem, pak s ním není něco v pořádku. je-li navíc jeho břicho vpadlé nebo silně nafouklé a srst zježená, škrábe-li se stále, dýchá-li nepravidelně, nebo vykazuje-li jiné nápadné změny chování, jsou to první příznaky nemoci.
První pomoc při lehkých zdravotních potížích
Při nevolnosti a lehkých zdravotních potížích byste proti tomu měli co nejrychleji něco udělat. Často také stačí odstranit příčiny a králík je opět čilý. Zde je několik rad, jak můžete svému králíčkovi při lehkých zdravotních potížích ihned pomoci.
Lehký průjem - vyměňte častěji podestýlku a zajistěte teplo. Podávejte jen vlažný heřmánkový čaj a vařenou, nesolenou rýži. Neodezní-li průjem nejdéle během dvou dnů, vyhledejte zvěrolékaře.
Lehká zácpa - přestaňte podávat suchou potravu, místo toho více pití, čaj z kmínu. Podejte mu také kávovou lžičku olivového oleje a postarejte se, aby měl králík hodně pohybu. Nenastane-li po 24 hodinách žádné zlepšení, jděte ihned ke zvěrolékaři.
Alergická rýma - odstraňte možné příčiny podráždění, např. prašné seno nebo těkavé žíravé prostředky. V případě pochybností jděte k zvěrolékaři.
První pomoc při úpalu - zde musíte jednat rychle. Přeneste zvíře okamžitě do stínu a podávejte mu vodu pokojové teploty. Chlaďte pomocí vlhkých, nikoli ledově studených obkladůnejprve hlavu, pak běhy. Pro podpoření krevního oběhu podejte zrnkovou kávu. mladému králíčkovi 1/2 kávové lžičky, dospělému 1 kávovou lžičku.
Zakrslý králík pacientem
Stěží byste našli klidnějšího a trpělivějšího pacienta, než je Váš králíček. Ani když má opravdu velké bolesti, nekřičí, nenaříká, nekňučí, ale jen svým pohledem, dává najevo, jak se cítí. To, že je nemocný, se projevuje výlučně změnou jeho chování a vzhledu. Právě to byste měli také sledovat, abyste mohli zvěrolékaři poskytnou odpovídající informace.
Připravte se na následující otázky:
- Kdy jste poprvé pozorovali změny chování vašeho králíka?
- Kdy, co a kolik žral?
- Jak vypadají jeho výkal? Nemá průjem nebo zácpu?
Při péči o svého zakslého kálíka byste měli dbát kromě doporučení zvěrolékaře také na toto:
- Držte zvíře odděleně od ostatních králíků, pokud možno v jiné místnosti. Měli byste to udělat, již při prvních známkách onemocnění.
- Dbejte úzkostlivě na čistotu. Při nakažlivých nemocem vyměňujte často podestýlku a dezinfikujte klec i příslušenství. Pozor: při nakažlivém onemocnění se poraďte o dezinfekčním prostředku se zvěrolékařem.
- Nemocnému zvířeti podávejte jen šetřící stravu. Při některých chorobách se musí králík i postít.
- Postarejte se nyní především o klid v blízkosti klece.
- Kolísání teploty okolí, průvan a ostatní strasující okolnosti zvyšují zátěž a měli byste jim bezpodmínečně zabránit.
- Mějte trpělivost, je-li zvíře rozrušené, třeba od nevolnosti a bolesti i kouše. Dávejte najevo porozumnění, neboť váš králíček vás nyní potřebuje.
zdroj: WEGLEROVÁ, Monika. Zakrslý králík : Jak na to. Havlíčkův Brod : Vasut, 2002. 63 s.